Beneteau sense 46

Beneteau sense 46

Val 192

Na pot okoli sveta

AVTOR Julijan Višnjevec

Beneteaujev odgovor na nove uporabniške navade in posledično druge zahteve je sense 46. V Valu smo novost obelodanili pred slabima dvema letoma, ko je bil model sense 46 predpremierno predstavljen na sejmu v Genovi. Jadrnica, na kateri lahko prebijete ne le vikende, temveč tudi tedne ali mesece, ali pa celo obkrožite svet, je med strokovno javnostjo požela veliko zanimanja. Njena vodoravna zasnova ponuja prijetno bivanje na in pod krovom, kjer je naravne svetlobe in prostornosti nadpovprečno veliko.

Zasnova sense 46 je nekoliko drugačna, kot smo sicer vajeni pri večini jadrnic. Sprememba je narejena predvsem na račun notranje razporeditve prostorov in kokpita, ki sta zelo neposredno povezana med seboj oziroma z morjem. Notranja razporeditev bivalnih prostorov je tako najbližje kokpitu in povezuje aktivnosti na palubi in pod njo, če bi temu lahko sploh rekli pod palubo, saj imamo v vseh prostorih pogled na palubo in čez. Prostor za počitek je v sprednjem delu jadrnice in ločen od bivalnih prostorov, v krmnem delu pa zaradi višine kokpita teh ne bomo našli. Pri testni različici so bili pod kokpitom skladiščni prostori, kjer so našli prostor generator, rezervoar vode s črpalko in dodatni rezervoar za gorivo. Vse, kar povzroča pri svojem delovanju hrup, je bilo tako nameščeno zunaj bivalnih prostorov. Odprt kokpit proti krmi in morju nudi neposredno povezan prostor za aktivnosti ob vodi. Kokpit lahko zapremo z dvigajočo se pregrado s palube za krmarskim mestom takrat, ko bomo želeli imeti krmo zaprto in seveda bolj varno. Večino časa bo pregrada spuščena, s tem pa bo omogočala prost dostop do krme in kopalne ploščadi.

Zasnova

Navtični arhitekti iz studia Berret Racoupeau Yacht Design so svoje delo opravili dobro. V mislih so imeli uporabnika, ki želi, da je njegova potovalna jadrnica dovolj hitra, varna in prirejena za maloštevilno posadko. Svoje so začinili tudi notranji dizajnerji studia Nauta Design, ki so želeli uporabniku pričarati jadralno hedonistično izkušnjo. Čeprav sta tako notranjost kot tudi zunanjost sense 46 podrejeni uživanju z bogato odmerjenimi sončnimi površinami in širokim kokpitom, je jadrnica vse kaj drugega kot počitniška hišica s privezom v marini. Njen trup je zasnovan po vzoru sodobnih regatnikov in zato primeren tudi za jadranje v zahtevnejših razmerah. S »hard chine« in široko krmo ji bodo povsem odgovarjali vetrovi s krmnega kvadranta, a se bo brez težav odrezala tudi v veter. Predvsem na račun zasnove trupa pa bo tudi vožnja v veter z ne preveč nagiba (10-12 stopinj) še vedno udobna in prijetna. Prav tu se skriva prednost na trupu izrazitih »hard chineov«, ki jadrnico pustijo do določenega nagiba (kota naklona), nato pa se jadrnica »uleže na val« in daje občutek vožnje po železniških tirih. Za to sta zaslužna tudi dva krmilna lista, postavljena pod kotom v obliki črke V, ki zagotavljata natančno kontrolo tudi tedaj, ko je jadrnica preobremenjena.

Na palubi

Že prvi pogled na jadrnico z rahlo proti krmi usločenim lokom nam da vedeti, da ne prihajamo na klasično zasnovano jadrnico. Lok, o katerem imajo mnogi morda predsodke, nudi več prednosti kot slabosti. Če sploh kaka slabost obstaja, je to morda zgolj zaradi okusa, o katerem pa ne gre razpravljati. …

Notranjost

Miza in klopi v obliki črke U so postavljene na desni strani, zato je vhod v notranjost pomaknjen za približno 60 cm v levo od centra. Sestop po treh položnih stopničkah je tista od pomembnih prednosti, da ostane naš pogled še vedno dovolj visoko nad palubo, zato so temu primerna velika okna, ki prepuščajo nadpovprečno količino naravne svetlobe. Bivalni prostor je na račun tega videti še večji in bolj zračen, svoje dodajo še velika okna v trupu in tista v pregradah v kokpitu ter prostorih v premcu. …

Na plovbi

Za test jadrnice sense 46 se je pripravljalo vreme, ki mi je vzbujalo občutek, da ji bo pisan na kožo oziroma na trup. Za veter od 15 do 17 vozlov sem bil prepričan, da se bo jadrnica znašla, kot riba v vodi. …

Več si lahko preberete v Valu št. 192.