Nadja Terčon: “Usidrali smo se na morje”, Vzpostavitev slovenskega pomorstva 1945-1958

Nadja Terčon: “Usidrali smo se na morje”, Vzpostavitev slovenskega pomorstva 1945-1958

Nova knjiga v seriji kvalitetnih del na temo pomorske zgodovine, ki jih izdaja Pomorski muzej »Sergej Mašera« Piran.

AVTOR Dr. Nadja Terčon, Pomorski muzej "Sergej Mašera" Piran
FOTO Arhiv Pomorski muzej "Sergej Mašera" Piran

V četrtek 12. 11. 2015 bo v Pomorskem muzeju »Sergej Mašera« Piran potekala prva uradna predstavitev nove knjige o vznemirljivi in manj znani zgodovini slovenskega pomorstva po drugi svetovni vojni. V založništvu Pomorskega muzeja »Sergej Mašera« Piran je namreč konec oktobra 2015 izšla nova knjiga v seriji kvalitetnih del na temo pomorske zgodovine. To je knjiga »USIDRALI SMO SE NA MORJE«: Vzpostavitev slovenskega pomorstva 1945-1958. Njena avtorica je muzejska svétnica dr. Nadja Terčon, ki je že dolgo zaposlena v Pomorskem muzeju v Piranu. Obširna in dragocena knjiga (416 strani, več kot 150 črno belih in barvnih fotografij, velik format 240 x 330 mm, trda vezava, barvni tisk) je izšla v nizki nakladi v 700 izvodih.

Za bogato ilustrirano knjigo je avtorica, ki je sicer to posvetila celotni generaciji ustvarjalcev povojnega slovenskega pomorstva, izbrala zanimiv naslov. Naslov knjige je namreč citat misli prvega direktorja Splošne plovbe Piran in kasnejšega diplomata Borisa Šnuderla, ki je misel izrekel v njunem medsebojnem pogovoru. Knjiga predstavlja dopolnjeno doktorsko disertacijo, ki jo je avtorica pod naslovom Vzpostavitev slovenskega pomorstva 1945-1958 zagovarjala na Univerzi na Primorskem na Fakulteti za humanistične študije Koper januarja 2014.
Vsebina knjige je zelo obsežna in temelji na izhodiščnem vprašanju o slovenski pomorski usmeritvi. V 12 poglavjih nas knjiga vrne v preteklost današnje slovenske obale, izpostavi vprašanje razvoja slovenske pomorske identitete in v nadaljevanju obravnava nastanek ter razvoj slovenskega pomorstva v obdobju 1945-1958 na področju današnje slovenske Istre. Poudarek je na pomorski dediščini in vseh pomorskih subjektih, ki so nastali v obravnavanem času. Morje in pomorstvo sta rdeča oz. povezovalna nit. Obravnavane so pomorske dejavnosti, ki so zaznamovale ta prostor in na novo oblikovano družbo. Pomorstvo je prikazano kot gospodarska panoga, ki povezuje obmorsko področje s slovenskim zaledjem in širšim severnojadranskim prostorom. Posebna pozornost je namenjena povezavi človeka z morjem in vlogi posameznika kot nosilca pomorskih dogodkov, razvoja in miselnosti, pa tudi pomorskim dejavnostim in pomorskim podjetjem. …

… Knjiga ne prinaša samo bogatega branja in številnih podatkov. Odpira predvsem zanimiva vsebinska vprašanja o slovenski pomorski preteklosti ter na ta ponuja tudi odgovore. Skozi opise in členitve dogajanj ter dogodkov sledi spoznanje, da lahko vse opisano opredelimo kot proces vzpostavljanja slovenskega pomorstva, odvisnega zlasti od političnega, gospodarskega, socialnega in nacionalnega dogajanja tako v coni B STO kot v okviru mednarodnega reševanja tržaškega vprašanja. Pri tem je zanimivo vlogo odigrala slovenska UDBA. …

Več si lahko preberete v novembrski, 204. št. revije Val navtika.