Politično-ekonomski razlogi za umestitev tovarne Tomos v takratno družbeno okolje v Kopru

Politično-ekonomski razlogi za umestitev tovarne Tomos v takratno družbeno okolje v Kopru

AVTOR Uroš Hribar, Kustos za tehniško dediščino v Pomorskem muzeju »Sergej Mašera«, Piran
FOTO Arhiv Pomorski muzej "Sergej Mašera" Piran, Društvo Tomos, Julijan Višnjevec

S koncem 2. svetovne vojne se je zaradi neurejenega mejnega vprašanja med Republiko Italijo in takratno Federativno ljudsko republiko Jugoslavijo na območju med izlivoma reke Soče pri Tržiču in reke Mirne pri Novigradu razglasilo Svobodno tržaško ozemlje. Razdeljeno je bilo na dve coni, in sicer na cono A, ki je obsegala območje severozahodno od današnje slovensko-italijanske meje, skupaj z mestom Trst, ter na cono B, ki je zajemala območje jugovzhodno od te meje. S tem se je začelo obdobje pogostih napetosti ter dolgoleten proces usklajevanj in pogajanj, ki so se povsem končala šele s podpisom Osimskega sporazuma leta 1975. …

Pospešeno vlaganje v obalno območje

V vmesnem času so z Londonskim memorandumom leta 1954 dotedanjo vojaško oblast v obeh conah nadomestili s civilno ter okvirno napovedali končno rešitev vseh odprtih vprašanj. Takratna jugoslovanska oblast je začela pospešeno vlagati v obalno območje ter spodbujati in razvijati gospodarske panoge, ki so tu že delovale, kot so denimo ribištvo in industrija predelave rib, ladjedelništvo, solinarstvo, ladijsko prevozništvo in trgovina. . …

Začetki podjetja Tomos

Podjetje je prvih nekaj let v omejenem obsegu delovalo v prilagojenih manjših delavnicah, razpršenih po različnih predelih Kopra in Bertokov, takoj začelo tudi načrtovati, kmalu zatem pa tudi graditi nove tovarniške prostore. …

Izvenkrmni motorji Tomos

Tomosovemu izvenkrmnemu motorju Lamo 05 K so povečali prostornino na 60 ccm in tako je nastal močnejši ter robustnejši Tomos Lamo 06 K, ki so ga izdelovali vse do leta 1964. V tem času so razvijali tudi prototip Lamo 06 N, ki je imel povsem na novo razvit motor in celoten pogonski sklop tudi s spodnje strani zaprt v ohišju. S tem je bil povsem zaščiten pred pršenjem med vožnjo in pred drugimi negativnimi vplivi morske vode. …

Razstava, posvečena Tomosovim izvenkrmnim motorjem

V sodelovanju Pomorskega muzeja »Sergej Mašera« Piran in ljubiteljev ter zbirateljev Tomosove dediščine, tj. Društva Tomos, ki so ponosni na tehniško dediščino koprske tovarne, je nastala razstava o Tomosovih izvenkrmnih motorjih. Na razstavi, ki je od meseca aprila do konca letošnjega leta na ogled v okviru zbirke Tradicionalno ladjedelstvo in razvoj vodnih športov v skladiščih soli Monfort, so predstavljeni različni Tomosovi izvenkrmni motorji, od najstarejšega do najnovejšega. …

Več si lahko preberete v 203. št. revije Val navtika.